Ekonomi

Benzine Zam Kapıda

Benzine Zam Kapıda

Döviz’de yaşanan artışlar tabii ki de ithal ettiğimiz petrole de yansıdı. Bu gece benzin zamlanacak. Fosil yakıtlar dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiyede de bir çok alanda çok fazla miktarda kullanılmakta. Bu zam diğer birçok sektörde de zam haberinin habercisi. Yakıt masrafı artacağı için diğer sektörlerde kar marjını düşürmemek için bunu zamlarına yansıtacaktır.

Benzine Zam Kapıda

Peki zam ne kadar?

Dövizdeki artışın ardından bir dolar altı lira on bir kuruş oldu. Döviz kurlarında petrol dolar üzerinden fiyatlandırılıyor. Ve bu artışta doğal olarak benzin fiyatının artmasına neden oluyor. Bu gece benzine 24 kuruş artış olacağı söylendi. Ama hafta başı açıklanan rakamda 16 kuruş olacağı şeklinde belirtildi.

Birçok benzin kullanıcısının gözü bu haberde, ve depoyu bu gece doldurmak güzel kar sağlayabilir. Ama benzin piyasa da iniş çıkışlı devam ederken bu haberden sonra indirim ya da tekrar bir zam haberi duyabiliriz.

Motorine zam var mı?

Benzine gelen zam haberinden sonra dizel kullanıcıları da dizele gelecek olan zam haberi korkusuyla haberleri takip ederken şu an için motorin hakkında bir zam haberi yok. Ama bu döviz artışı motorine kısa zaman içinde yansıyacaktır. Motorin kamyon,tır, traktör ve bazı arabalarda kullanılan yani ekonomide en çok yere sahip yakıt türü. Bu yüzden gelebilecek bir motorin zammı kesinlikle diğer ürünlerin zamlanmasına neden olacaktır.

Categories: Ekonomi, Gündem

Tagged as: , , , , ,