Gündem

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? 2020 Asgari Ücret Zammı Netleşiyor!

Asgari ücret zammı için geri sayım devam ediyor. Aralık ayının ilk haftasında Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk kez toplanmış ve izlenecek yol haritasını belirlemişti. İlk toplantının ardından yapılan açıklamada ikinci toplantının işçi temsilen komisyonda yer alan Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleşeceği duyurulmuştu.


İKİNCİ TOPLANTIDA NELER OLDU?

Komisyonda işçiyi temsil eden Türk-İş 2 bin 500 TL’nin altında bir rakamı görüşmek istemediklerini ifade etmiş ve zam oranı talebini dile getirmişti.

Üçüncü toplantı ise işvereni temsilen TİSK’in ev sahipliğinde gerçekleşti.


TİSK: BÜYÜK ARTIŞ İŞSİZLİĞİ ARTIRIR

Asgari ücrete yapılacak olan zammın işverene oluşturacağı maliyetin aşırı artması durumunda işverenin işçi çıkarımına gidebileceğini belirten TİSK bu nedenle büyük bir artışın olmamasını talep ediyor. Öte yandan işçiye sağlanan devlet desteğinin de artmasını isteyen TİSK 2020 asgari ücret tutarı ile ilgili talebini komisyonda iletti.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Komisyonun gerçekleştireceği dördüncü ve son toplantı ise Bakanlık’ta yapılacak. Aralık ayının son haftasında gerçekleştirilecek toplantının sonrasında 2020 yılı asgari ücret miktarı ve AGİ açıklanacak.

2020 ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Konuyla ilgili Sabah Gazetesi Yazarı Faruk gelişmeleri kaleme aldı. Erdem’in yazısında yer alan detaylar şöyle; Aslında bu güne kadar yapılan asgari ücret artışlarına baktığımızda yaklaşık bir rakam tahmin etmek mümkün oluyor. Son 10 yıllık artışlara bakıldığında 2016’daki yüzde 30’luk artış dışında tüm zamlar bir önceki yılın enflasyonunun 2-5 puan üzerinde gerçekleşmiş durumda.

Yeni Ekonomi Programı’nda ve Merkez Bankası’nın tahminlerinde 2019 yılının enflasyon oranının yüzde 12 civarında olması bekleniyor. Bu rakamdan yola çıkılınca asgari ücretteki artışın yüzde 15 civarında olacağı beklentisi oluşuyor.


Buna göre net asgari ücret 2.323 liraya ulaşıyor. Bunun üzerine pazarlıklarla yapılacak seyyanen artışların eklendiği düşünülürse 2.500 liralık net rakam da öngörülebilir. Tabi bu rakama ulaşmak için pazarlıkların sonucunu beklemek gerekiyor.

Categories: Gündem

Tagged as: , , ,