Eğlence

ABD’li Profesör Shane Frederick’ten Dünyanın En Kısa IQ Testi

Dünyanın En Kısa IQ Testi

MIT’den Prof. Shane Frederick’in geliştirdiği dünyanın en kısa IQ testinde sadece 3 soru var, ancak sadece 5 kişiden biri tüm soruları doğru cevaplıyor.

Eğer zeka skorunuzun ne olduğunu merak ediyorsanız, ancak uzun IQ testini çözmek ten sıkılıyorsanız sizin için mükemmel bir çözümümüz var. Dünyanın en kısa IQ testinde sadece 3 soru bulunuyor ve bu sebeple tamamlamanız çok kısa sürüyor. Ancak şimdiden uyaralım hiç de öyle sandığınız kadar kolay değil.

Dünyanın En Kısa IQ Testi

Bilişsel Yansıma Testi (CRT) olarak adlandırılan test aslında yeni değil, 2005 yılında yayımlanan bir araştırmanın parçası.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Shane Frederick tarafından geliştirilen test yakın zamanda yeniden internette dolaşmaya başladı.  

Araştırmasının bir parçası olarak Prof. Shane Frederick, farklı eğitim seviyelerine sahip farklı alanlarda çalışan 3000 katılımcıdan bu testi çözmesini istedi. Ancak aralarında Yale ve Harvard gibi üniversitelerde okuyan öğrencilerin de bulunduğu pek çok kişi doğru cevapları bulmakta zorlandı.

Testteki 3 sorunun 3’ünü de doğru cevaplayanların oranı sadece %17, bu demek oluyor ki 3 soruda en az bir yanlış yapanların oranı %83.

Prof. Shane Frederick testiyle ilgili olarak şunları söylüyor:

CRT’de yer alan 3 soru, cevapları açıklandığında kolayca anlaşılabilecek 3 soru, ancak kulağa ne kadar basit gelse de akla gelen ilk yanıttan vazgeçmeyi tavsiye eden sorular.

Bakalım siz ne kadar başarılı olacaksınız, işte sorular:

1. Bir tenis raketi ile bir topun toplam fiyatı 1.10 dolar. Raket toptan 1 dolar daha pahalı. Topun fiyatı ne?

2. 5 adet makine 5 dakikada 5 adet alet üretiyor. 100 adet makine 100 adet aleti kaç dakikada üretir?

3. Bir gölün yüzeyinde zambak yaprağı var ve her gün bu yaprak, bir gün önceki haline göre iki kat daha fazla alan kaplayacak şekilde büyüyor. Yaprağın gölün bütün yüzeyini kaplaması 48 gün sürüyorsa gölün yarısını kaç günde kaplar?

Testi yapanların en çok verdiği cevaplar: 10 sent, 100 dakika ve 24 gün.

Cevaplar Altta…

1 – 5 Sent

2 – 5 Dakika

3 – 47 Gün

Categories: Eğlence, Kültür

Tagged as: , ,