Bilim

1000 Yaşına Kadar Yaşayacak İlk İnsan Şu An Aramızda

1000 yaşına kadar yaşayacak ilk insan

Bilim dünyasının insan ömrünü uzatmak için yoğun şekilde çalıştığını biliyoruz, bu çabaların sonucu olarak 1000 yaşına ulaşacak ilk insan belki de hayatta.

Bilim dünyası uzun yıllardır yaşlanmanın insan vücudu üzerindeki etkilerini durdurmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bir nevi, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerden istifade ederek ölümü yenmek istiyorlar. Bu alanda çalışan bilim insanlarından biri olan İngiliz Dr. Aubrey de Grey, 1000 yaşına kadar yaşayacak ilk insanın, muhtemelen şu anda aramızda olduğunu söylüyor. SENS Araştırma Vakfı‘nda yaşlanmaya karşı araştırmalar yürüten biyomedikal gerontolog Dr. Aubrey de Grey kendi alanında önde gelen isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

‘Yaşlanmaya karşı büyük ilerlemeler kaydettik’

İngiliz haber sitesi Express.co.uk ile konuşan Dr. de Grey, son 20 yılda yaşlanmaya karşı mücadelede büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Bu çalışmalara yönelik ilginin hiç olmadığı kadar arttığını ifade eden bilim insanı, yaşlanmanın durdurulmasının toplumda geniş çaplı bir devrime yol açacağını söyledi.

Kaliforniya merkezli SENS Araştırma Vakfı, yaşlanmayı durdurmaya yönelik araştırmalar yürütmek üzere 2009 yılında kuruldu. Dr. de Grey’in liderliğinde faaliyetlerine devam eden vakıf, insan vücudundaki moleküler ve hücresel hasarın onarılmasını sağlamak için laboratuvar ve klinik ortamda çok önemli çalışmalara imza atıyor.

‘1000 yaşına kadar yaşayacak ilk insan muhtemelen çoktan doğdu’

Dr. de Grey’e, 1000 yıla kadar yaşayacak ilk insanın şu an hayatta olup olmadığı soruldu. “Muhtemelen çoktan doğdu ancak hepimiz bunun erken aşamada bir araştırma olduğunu biliyoruz. Bu nedenle herhangi bir zaman aralığı tahmini yapmak son derece spekülatif olur” diyen İngiliz bilim insanı, buna rağmen uzun ömürlü bir yaşama 20 yıl içinde ulaşabileceğimizi düşünüyor.

Geçişin çalkantılı olmaması için herkese görev düşüyor.

İnsanlığın, medeniyetin başlangıcından beri yaşlanmanın farkında olduğunu ve bunun üzerine düşündüğünü ifade eden Dr. de Grey, önümüzdeki birkaç yıl içinde teknoloji geliştikçe, politikacıların ve toplumun uzun yaşam konusunu daha fazla ciddiye alması gerektiğini savundu. Toplumdaki dinamiklerin önemli bir değişimden geçeceğini söyleyen bilim insanı, “Bu geçişin gerçekten çalkantılı olmasını önlemek için ekonominin küresel ölçekte yeniden yapılandırılması gerekiyor. Bu değişimde politikacıların önemi çok büyük” dedi.

‘Yeterli kaynağımız olsa daha hızlı ilerlerdik’

Dr. de Grey, yaşlanma karşıtı araştırmaların önündeki en önemli engelin finansman eksikliği olduğunu belirtti. “Bilimin izin verdiği ölçüde hızlı hareket etmek için yeterli kaynağa sahip olmamız gerekiyor. Bütçemiz biraz daha fazla olsaydı, en az iki kat daha hızlı gidebilirdik” diyen İngiliz bilim insanı, dünya çapında milyonerlere SENS Araştırma Vakfı’na bağış yapma çağrısında bulundu.

Kaynak biacayip.com

1000 yaşına kadar yaşayacak ilk insan

Categories: Bilim

Tagged as: , , , , , ,